top of page

Jak przygotować dziecko i siebie do pierwszych zajęć?

Zaktualizowano: 12 kwi

Pierwsze zajęcia oswajania niemowląt z wodą to czas, który często budzi wiele emocji zarówno po stronie rodziców, jak i dziecka. Im lepiej przygotujemy się do tego momentu, tym nasz maluch będzie czuł się bardziej komfortowo. Ważne jest, aby pamiętać, że niemowlaki bardzo szybko wyczuwają nastrój rodzica. Zestresowany, będący w pośpiechu lub pochłonięty innymi myślami rodzic nie będzie dobrym towarzyszem zabawy w wodzie.


Jak przygotować się do pierwszych zajęć?
Jak przygotować się do pierwszych zajęć?

Dlatego warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Nie spieszmy się nigdzie.

  • Zaplanujmy dodatkowy czas na basenie, abyśmy nie musieli się spieszyć.

  • Spróbujmy zaplanować drzemkę dziecka przed zajęciami, tak aby było aktywne podczas nauki pływania.

  • Zaplanujmy posiłek przed zajęciami tak, aby dziecko wytrzymało 45 minut w wodzie, najlepiej krótko przed wejściem do szatni.


Co należy zabrać ze sobą do torby basenowej?

Warto w torbie basenowej zabrać jedynie niezbędne przedmioty. Z naszego doświadczenia wynika, że szukanie pieluszki wodnej wśród wielu innych rzeczy w torbie może przysporzyć problemów. Dlatego warto być tu minimalistą. Podstawowe rzeczy, które powinny znaleźć się w torbie, to:

  • dwie pieluszki wodne,

  • pieluszka standardowa,

  • ręcznik dla dziecka i rodzica,

  • klapki oraz strój kąpielowy dla rodzica,

  • żel pod prysznic dla rodzica i/lub dla dziecka.


Dodatkowo warto rozważyć, czy chcemy na basenie nakremować dziecko, czy lepiej poczekać i zrobić to po powrocie do domu. Jeśli już nie planujemy kąpieli w domu, warto dokładnie umyć malucha pod prysznicem, a następnie nałożyć krem (jeśli taki stosujemy). Należy pamiętać, że woda w basenie może bardziej wysuszać skórę niż ta w domu. Jeśli mama karmi dziecko piersią, po zajęciach prawdopodobnie będzie głodne. W przypadku, gdy nie jest karmione piersią, warto przygotować sztuczne mleko.


W szatni warto odpowiednio zaplanować czynności, aby ułatwić sobie powrót z zajęć. Bardzo pomocne może okazać się zastanowienie się, co będziemy robić po powrocie i gdzie znajdują się potrzebne rzeczy. Niejednokrotnie zdarza się, że po zajęciach jesteśmy mokrzy, dziecko jest głodne, a rzeczy, których potrzebujemy, zniknęły w torbie :-) Dlatego warto zachować spokój i odpowiednio zaplanować, co po kolei będziemy robić. W przypadku pierwszych zajęć z oswajania niemowląt z wodą na basenie, dobrym pomysłem jest zabrać ze sobą drugą osobę, która pomoże w szatni. Druga para rąk na pewno się przyda.


Warto też pamiętać, że pierwsze zajęcia na basenie mogą być stresujące dla zarówno dziecka, jak i rodzica. Dlatego też ważne jest, aby nie spóźnić się na zajęcia i mieć czas na spokojne przygotowanie się do nich. W szatni warto zadbać o to, aby wszystkie rzeczy były odpowiednio uporządkowane i przygotowane do powrotu. Dzięki temu będziemy mieli więcej czasu na spokojne przebranie się i zaspokojenie potrzeb dziecka.


Pierwsze zajęcia na basenie to nie tylko czas spędzony w wodzie, ale również w szatni. Dlatego aby uniknąć stresu i pośpiechu, warto wcześniej pomyśleć o wszystkich czynnościach, które będziemy musieli wykonać w szatni.


Pierwsza wizyta na basenie z dzieckiem to nie lada wyzwanie, ale z odpowiednim przygotowaniem i spokojem można sobie z nim poradzić. Przestrzeganie kilku prostych zasad, takich jak planowanie dodatkowego czasu na basenie, przygotowanie torby z niezbędnymi rzeczami oraz zadbanie o organizację w szatni, może znacznie ułatwić nam życie. Pamiętajmy, że najważniejsze jest komfort i bezpieczeństwo naszego dziecka, dlatego warto poświęcić trochę czasu i uwagi, aby ta pierwsza wizyta na basenie była dla niego przyjemnym doświadczeniem.

98 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Σχόλια


bottom of page