top of page

Oswajanie z wodą: na co zwrócić uwagę przy wyborze basenu dla niemowlaka

Zaktualizowano: 12 kwi

Rozumiemy, jak wiele emocji towarzyszy pierwszej lekcji oswajania z wodą lub nauki pływania. Właśnie w tym momencie podejmujemy decyzję, która wpłynie na przyszłe doświadczenia naszych pociech w wodzie. Niedoświadczonemu rodzicowi może wydawać się, że wszystkie baseny są do siebie podobne, jednak decydując się na naukę pływania lub oswajanie niemowląt z wodą. Warto jednak pamiętać, że istnieje kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę, które wpłyną na efekty jakie nasze dziecko osiągnie w przyszłości. Zwłaszcza, jeśli chodzi o zajęcia dla najmłodszych, czyli niemowląt od 3 miesiąca życia, istnieją kwestie, na które powinniśmy zwrócić uwagę. Przyjrzyjmy się im bliżej.


Oswajanie z wodą: wybór basenu

Temperatura wody

Basen, na którym będziemy prowadzić zajęcia oswajania z wodą z naszymi maluchami, powinien zapewnić bezpieczeństwo i przyjazną atmosferę, a także mieć odpowiednią temperaturę wody, utrzymywaną w przedziale 32-33 stopni. Oczywiście, mogą zdarzyć się sytuacje, gdy temperatura wody jednorazowo spada poniżej oczekiwanej wartości (na przykład podczas konieczności czyszczenia filtrów lub dolewania wody), jednak nie ma powodu do stresu, o ile są to chwilowe przypadki. Przy wyborze szkoły pływania dla naszego dziecka warto zapytać o temperaturę wody i upewnić się, że jest ona odpowiednia. Jeśli szkoła pływania nie potrafi udzielić nam na to pytanie odpowiedzi lub twierdzi, że temperatura wody nie jest istotna, warto rozważyć poszukiwanie innej szkoły.


Jakość wody

Aktualnie baseny, które są dopuszczone przez sanepid do zajęć z niemowlakami, muszą spełniać szereg bardzo restrykcyjnych norm i są często poddawane kontroli. Dzięki temu możemy mieć pewność, że woda w basenie będzie miała odpowiednie parametry i nasze dziecko będzie oswajać się z wodą w bezpiecznych warunkach.


Chlor oraz ozon

Odpowiadając na częste pytanie rodziców, czy woda na basenie, na którym prowadzimy zajęcia dla dzieci z oswajania z wodą jest chlorowana, zapewniamy, że tak. Jest to konieczne, ponieważ każdy basen, który jest dopuszczony do użytku publicznego, musi być filtrowany, a woda musi być chlorowana. Jest to jedyny skuteczny sposób na zapobieganie rozwojowi szkodliwych bakterii w wodzie. Nikt z nas nie chciałby oswajać dzieci z wodą lub uczyć ich pływać w wodzie pozbawionej chloru.

Jednak warto pamiętać, że stężenie chloru w wodzie jest monitorowane i sprawdzane przez sanepid. Normy są bardzo restrykcyjne, więc jeżeli nie jesteśmy uczuleni na chlor, nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystać z zajęć oswajania z wodą w Poznaniu.

Warto pamiętać, że baseny ozonowane, również wspomagają się chlorem. Ozon jest dodatkową formą dezynfekcji wody. Chlorowanie wody jest podstawowym i niezbędnym środkiem utrzymującym odpowiednie warunki na basenie.


Dojazd na basen

Jest to często pomijany aspekt zajęć oswajania z wodą i nauki pływania, jednakże naszym zdaniem jest bardzo istotny. Często zdarza się, że rodzice wybierając szkołę pływania, nie zastanawiają się, jak długo będą musieli dojeżdżać na basen. Pamiętajmy, że zajęcia oswajania niemowląt z wodą odbywają się raz w tygodniu, są to zajęcia cykliczne. Spędzanie wielu minut lub godzin w samochodzie może być dla dziecka nieprzyjemne, a także wpływać na jego samopoczucie podczas zajęć w wodzie. Dlatego sugerujemy, aby wybierając szkołę pływania, która zajmuje się oswajaniem maluszka z wodą, przeanalizować, ile czasu potrzebujemy na dojazd na te zajęcia. Im krócej, tym oczywiście lepiej. Godzina dojazdu jest ważna nie tylko ze względu na rytm aktywności dziecka (np. drzemki), ale również ze względu na korki, które w mieście takim jak Poznań potrafią utrudnić przemieszczanie się.


O czym jeszcze warto pomyśleć?

Doświadczenie instruktora, który będzie prowadził zajęcia oswajania z wodą lub nauki pływania, jest kluczowe w wyborze szkoły pływania, która będzie się zajmować naszym dzieckiem. Warto zatem sprawdzić opinie, rekomendacje i doświadczenie osób, którym powierzamy nasze dzieci. Lekcja próbna jest bardzo ważna, ponieważ to właśnie wtedy rodzic ma możliwość obserwacji, jak prowadzone są zajęcia. Jeśli szkoła pływania nie oferuje możliwości lekcji próbnej, warto zastanowić się nad wyborem innej szkoły. Nikt nie chce kupować kota w worku.


Wybór najlepszego basenu dla naszego dziecka to ważna decyzja, która wymaga nieco czasu i uwagi. Musimy pamiętać o kilku aspektach, takich jak lokalizacja basenu, doświadczenie instruktorów czy bezpieczeństwo wody. Dzięki temu możemy zapewnić naszemu dziecku najlepsze warunki do nauki pływania i oswajania się z wodą. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, a nasze podejście do wyboru basenu powinno być dostosowane do jego indywidualnych potrzeb. Dlatego warto poświęcić trochę czasu na poszukiwanie idealnej szkoły pływania dla naszej pociechy.

125 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page