top of page

Jakie etapy nauki pływania powinno przejść dziecko?

Zaktualizowano: 12 kwi

Nauka pływania, aby była skuteczna, powinna być podzielona na etapy. Jeżeli dziecko pominie któryś z etapów lub nie jest gotowe przejść na kolejny poziom, może to utrudnić zdobywanie nowych umiejętności. Postaramy się omówić najważniejsze etapy nauki pływania małych dzieci. Zaznaczamy, że oswajanie niemowląt z wodą i nauka pływania różnią się od siebie. W tym poście skupimy się tylko na nauce pływania. Od momentu, kiedy dziecko zostaje z instruktorem w wodzie (bez udziału rodzica), zazwyczaj zajęcia grupowe bez rodzica rozpoczynają się od czwartego roku życia.Etapy nauki pływania - nauka pływania Poznań
Jakie etapy nauki pływania powinno przejść dziecko?

Najbardziej wskazane jest, aby małe dzieci rozpoczynały naukę pływania od małego basenu, gdzie jest zdecydowanie przyjemniej. Ciepła woda wpływa na komfort dzieci. Jeżeli w danym mieście nie ma takiego basenu, oczywiście można również próbować nauki pływania na dużym basenie. W takim przypadku dziecko powinno być starsze (około 6 roku życia) lub wyposażone w piankę, która wpłynie na komfort termiczny.


Oto najważniejsze etapy nauki pływania:

 1. Etap - dmuchanie bąbelków w wodzie. Podstawowy etap nauki pływania, który przez najbliższe kilka lekcji powinien być powtarzany. Będzie miał znaczenie w dalszej nauce, ponieważ nawet pływając w zaawansowany sposób, prawidłowe oddychanie będzie skorelowane właśnie z bąbelkami w wodzie.

 2. Etap - chowanie twarzy i głowy pod wodę. Jeżeli już potrafimy wydmuchiwać powietrze do wody, następnym etapem jest chowanie twarzy oraz całej głowy pod wodę. Warto zwrócić uwagę, aby dzieci chowały zwłaszcza uszy. Zdecydowanie łatwiej robi się to w ciepłej wodzie. Często więc zdarza się, że dziecko, które bez problemu chowało głowę na małym basenie, ma z tym problem na głębokim. Wynika to z temperatury wody oraz mniej przyjemnych doznań, kiedy zimna woda wpływa do uszu.

 3. Etap - leżenie na wodzie w pozycjach na brzuchu i plecach. Kiedy dziecko już potrafi utrzymywać uszy pod wodą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć leżenie na plecach z przyrządem oraz w pozycjach na brzuchu. Stopniowo może na tym etapie dziecko utrzymyć się bez sprzętu w pozycjach na plecach.

 4. Etap - przemieszczanie się w pozycjach na brzuchu z użyciem przyrządu. Pływanie z makaronem w pozycji na brzuchu służy nauce prawidłowej pracy nóg. Jeżeli dziecko poczuje, że potrafi samodzielnie przemieszczać się w wodzie i robi to sprawnie i szybko, należy przypominać o chowaniu głowy i robieniu bąbli.

 5. Etap - podstawowe wślizgi do wody. Na poprzednich etapach dziecko opanowało już chowanie głowy i utrzymywanie się na wodzie przy użyciu sprzętu. Teraz nadszedł czas na robienie wślizgów do wody. Początkowo zazwyczaj bez chowania głowy, ale stopniowo coraz dłuższe nurkowanie pod wodą. W połączeniu z pracą nóg, dziecko często na tym etapie zaczyna samodzielnie przepływać krótkie dystanse na powierzchni wody. Na tym etapie wskazane są również pierwsze małe skoki do wody.

 6. Etap - pływanie ze sprzętem na plecach. To ważny i dość trudny etap. Jeżeli dziecko całkowicie nie ma problemu z chowaniem uszu pod wodę, trzymaniem deski lub makaronu, utrzymywaniem pozycji wyprostowanej na powierzchni wody, należy rozpocząć etap pływania na plecach. Na początku z dużym przyrządem, na przykład makaronem, następnie deską, stopniowo coraz mniejszym sprzętem. Rozmiar deski zmniejsza się z każdą kolejną lekcją. Stopniowo sprzęt zastępowany jest tylko asekuracją instruktora, który podtrzymuje, poprawia i koryguje pozycję ciała, aby pod koniec tego etapu dziecko samodzielnie potrafiło przepłynąć krótki dystans.

 7. Etap - samodzielne pływanie na plecach. Jeżeli dziecko potrafi:

 • chować głowę i robić bąbelki pod wodą,

 • pływać z deską i makaronem,

 • robić wślizgi do wody,

 • utrzymywać się bez sprzętu w pozycji na plecach,

 • przepływać krótkie dystanse pod wodą, jest gotowe, aby samodzielnie rozpocząć pływanie na plecach. Na tym etapie dziecko już opanowało podstawowe umiejętności w wodzie, dlatego przechodzimy do zagadnień technicznych. Pamiętajmy, aby nie pomijać żadnego z etapów pływania, ponieważ każdy z nich ma swoje znaczenie i przyczynia się do rozwinięcia umiejętności pływania. Konsekwentne przejście przez wszystkie etapy zapewnia solidne fundamenty i poprawność techniki pływania.


Ważne jest, aby pamiętać, że nauka pływania powinna odbywać się pod czujnym okiem wykwalifikowanego instruktora, który zapewni odpowiednie wsparcie i bezpieczeństwo dziecku. Każde dziecko ma indywidualne tempo nauki i może potrzebować więcej czasu na opanowanie poszczególnych etapów. Dlatego ważne jest, aby podchodzić do procesu nauki pływania cierpliwie i zrozumieniem.


Etapy nauki pływania - nauka pływania Poznań
Etapy nauki pływania

Przejście przez wszystkie opisane etapy umożliwia dziecku rozwijanie pewności siebie w wodzie, doskonalenie umiejętności technicznych i przygotowanie do bardziej zaawansowanych technik pływania. Pamiętajmy, że nauka pływania powinna być przede wszystkim radosna i przyjemna dla dziecka, stwarzając atmosferę pełną motywacji i entuzjazmu.


Aby zapewnić skuteczność procesu nauki pływania, ważne jest przestrzeganie opisanych etapów oraz odpowiednie ich dopasowanie do możliwości i indywidualnych potrzeb każdego dziecka.

64 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page